Klasyfikacje

Większość krajów winiarskich wprowadziła u siebie system klasyfikacji pozwalający na określenie zarówno regionu pochodzenia jak i jakości czy sposobu produkcji wina. Takie marki jak Bordeaux, Chianti czy Rioja identyfikują wino prawie jednoznacznie i są znane na całym świecie.
Począwszy od roku 2002 do dzisiaj austriackie Ministerstwo Rolnictwa wyznaczyło w Austrii 15 regionów uprawy winorośli (ostatnio dosłownie kilka tygodni temu dołączył region Wachau), w których wina muszą spełniać zdefiniowane wymagania.
DAC jest skrótem od łacińskiej nazwy “Districtus Austriae Controllatus”. 

Te regiony to:

 • Weinviertel DAC 
 • Mittelburgenland DAC 
 • Traisental DAC
 • Kremstal DAC
 • Kamptal DAC
 • Leithaberg DAC 
 • Eisenberg DAC
 • Neusiedlersee DAC
 • Gemischtersatz DAC
 • Rosalia DAC
 • Vulkanland DAC
 • Südsteiermark DAC
 • Weststeiemark DAC
 • Carnuntum DAC
 • Wachau DAC


Weinviertel DAC 
Szczepy: Gruner Veltliner
2 Kategorie:
Weinviertel DAC - minimum 12% alkoholu, maksimum 6g/l cukru resztkowego, owocowe, pieprzne bez akcentu beczkowego i botritis.
Weinviertel DAC Reserve, minimum 13% alkoholu, dużo bogatsze w stylu, pieprzne z dopuszczalnym akcentem beczki i botritis.

Mittelburgenland DAC 
Szczepy: Blaufrankisch
3 Kategorie:
Mittelburgenland DAC classik - 12,5% do 13% alkoholu, owocowe, z nutą przypraw, winifikowane w stalowych tankach lub dużych drewnianych kadziach bez akcentów beczkowych w nosie i ustach.
Mittelburgenland DAC z określonej parceli - 13% do 13.5% alkoholu, mocniejsze i bardziej ekstraktywne niż classik, winifikowane w używanych dębowych beczkach z lekkim akcentem dębu w nosie i ustach.
Mittelburgenland DAC reserve  - minimum 13% alkoholu, mocniejsze i bardziej ekstraktywne niż classik  winifikowane w nowych dębowych beczkach. Leżakowane w beczce minimum do 1 marca następnego roku.

Kremstal DAC
Szczepy: Gruner Veltliner i Riesling
2 Kategorie:
Kremstal DAC - 12% do 12.5% alkoholu, maksimum 4g/l cukru resztkowego (GV) i 6g/l (Riesling), owocowe, świeże, pieprzne (GV) i eleganckie, pełne i aromatyczne (Riesling).
Kremstal DAC Reserve, minimum 13% alkoholu, maksimum 9g/l cukru resztkowego (GV) i 9g/l (Riesling),dużo bogatsze w stylu, z dopuszczalnym lekkim akcentem beczki i botritis.


Kamptal  DAC
Szczepy: Gruner Veltliner i Riesling
2 Kategorie:
Kamptal  DAC - 12% do 12.5% alkoholu, owocowe, świeże, pieprzne (GV) i eleganckie, pełne i aromatyczne (Riesling) bez akcentu bezczkowego i botritis.
Kamptal  DAC Reserve, minimum 13% alkoholu, maksimum 9g/l cukru resztkowego (GV) i 9g/l (Riesling),dużo bogatsze w stylu, z dopuszczalnym lekkim akcentem beczki i botritis. 
Mogą pojawić się także nazwy działek.


Leithaberg DAC
Obejmuje gminy Eisenstadt i jego okolice, Jois i Winden w których zlokalizowane są Wzgórza Litawskie (Leithaberg). 
Szczepy: Gruner Veltliner i Riesling
2 Kategorie:
Leithaberg Weiss DAC - ze szczepów: Gruner Veltliner, Weissburgunder, Chardonnay i Neuburger winifikowane zarówno pojedyńczo jak i kupażach.
Leithaberg Rot DAC  - ze szczepów Blaufrankisch (z ewentualną domieszką do 15% Zweigelta), Pinot Noir i Sankt Laurenta.
Oba rodzaje obejmują wina tylko wytrawne, czerwone winifikowane obowiązkowo w dębowych beczkach. Oba rodzaje muszą być z typową dla terroir mineralnością, dobrym owocem oraz długim potencjałem leżakowania.

 

Eisenberg DAC 

Szczepy: Blaufrankisch
2 Kategorie:
Eisenberg DAC - 12,5% do 13% alkoholu, owocowe, z nutą przypraw, winifikowane w stalowych tankach lub dużych drewnianych kadziach praktycznie bez akcentów beczkowych w nosie i ustach.
Eisenberg DAC reserve  - minimum 13% alkoholu, mocniejsze i bardziej ekstraktywne z długim potencjałem leżakowania  winifikowane w dużych beczkach lub barrique. Zamykane wyłącznie korkiem.

 

Neusiedlersee DAC 
Szczepy: Zweigelt
2 Kategorie:
Neusiedlersee DAC - minimum 12% alkoholu, owocowe, z nutą przypraw, winifikowane w stalowych tankach lub dużych drewnianych kadziach praktycznie bez akcentów beczkowych w nosie i ustach.Najwcześniej wino może trafić do sprzedaży 1 marca roku następującego po zbiorach.
Neusiedlersee DAC reserve  - minimum 13% alkoholu, mocniejsze i bardziej ekstraktywne (Minimum 60% Zweigelta , reszta z lokalnych odmian Blaufrankisch, czu Sankt Laurent) z długim potencjałem leżakowania  winifikowane w dużych beczkach lub barrique. Najwcześniej wino może trafić do sprzedaży 1 marca roku następującego po zbiorach.


Gemischtersatz DAC
Winnice w DAC muszą obejmować przynajmniej trzy rodzaje białych win zakwalifikowanych i wymienianych w ewidencji gruntów jako Wiener Gemischter Satz. Dla win które zostaną zabutelkowane z tegorocznych zbiorów, szczep bazowy musi stanowić nie więcej niż 50% wina, a trzeci co namniej 10%. Wina muszą być wytrawne, nie więcej niż 12,5% alkoholu i być pozbawione "wyrazistych nut beczkowych". Najwcześniej wino może trafić do sprzedaży 1 marca roku następującego po zbiorach.

Vulkanland DAC

Wina nie mogą przekraczać 4g/l cukru resztkowego: Gminy Vuklanland DAC:  Riegersburg, Kapfenstein, St. Anna, Tieschen, Klöch, Straden, Sankt Peter.  Szczepy: Welschriesling, Weissburgunder, Morillon, Grauburgunder, Riesling, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc, Traminer.

Südsteiermark DAC

Wina nie mogą przekraczać 4g/l cukru resztkowego: Gminy Südsteiermark DAC: Kitzeck-Sausal, Eichberg, Leutschach, Gamlitz, Ehrenhausen. Szczepy: Welschriesling, Weissburgunder, Morillon, Grauburgunder, Riesling, Gelber Muskateller, Sauvignon Blanc, Traminer.

Schilcherland - Weststeiemark DAC

W Zachodniej Styrii (Weststeiermark) wino różowe Schilcher jest tradycyjnie wytwarzane z czerwonej odmiany winogron »Blauer Wildbacher«. Jako "DAC Schilcherland" musi on teraz spełniać różne wymogi prawne. "Schilcherland DAC Klassik" musi być wytrawny i mieć minimalną zawartość alkoholu 11,0% obj. i maksymalną zawartość alkoholu 12,0% obj.. Jego smak musi być świeży i owocowy i powinien zawierać smaki truskawek, czerwonych porzeczek i malin. Nawet nuty czarnego bzu i cassis są uważane za klasyczne. " Schilcherland DAC" ze wskazaniem nazwy siedliska powinien mieć ten sam smak, ale być mocniejszy i bardziej pikantny, zawartość alkoholu musi wynosić co najmniej 12,0% obj.
Gminy: Ligist, Stainz, Deutschlandsberg, Eibiswald

Rosalia DAC

Z oznaczeniem "Rosalia DAC" mogą być dostarczane wyłącznie wina z odmian Blaufränkisch lub Zweigelt. Według Federalnego Dziennika Prawnego smak musi być "finezyjny, owocowy, korzenny, aromatyczny", zapach "wielowarstwowy z typowo regionalnym bukietem". Ponadto wymagane są następujące parametry:

Kolor: ciemnoczerwony
Dojrzewanie: w stalowym zbiorniku lub drewnianej beczce
zawartość niesfermentowanego cukru nie może przekraczać 4,0 g na litr
zawartość alkoholu musi wynosić co najmniej 12,0%
oznaczenie nazwy winnicy jest niedozwolone

Carnuntum DAC

Prawo do jej używania będą miały czerwone, jednoodmianowe wina z zweigelta i blaufränkischa oraz białe z chardonnay, pinot blanc i grüner veltlinera, a także kupaże, w których wymienione odmiany stanowią co najmniej dwie trzecie (pozostałą część mogą stanowić inne uprawiane w regionie szczepy, m.in. sankt laurent, merlot czy cabernet sauvignon).
DAC wprowadza trzy stopnie hierarchii win w apelacji:

Gebietswein (wino regionalne),
Ortswein (wino z gron zebranych w obrębie jednej wsi)
Riedenwein (wino z pojedynczej winnicy)

Ortswein i Riedenwein muszą dojrzewać w piwnicy producenta przez określony czas minimalny – białe mogą być przedstawione do oficjalnej oceny nie wcześniej, niż 15 marca w roku po zbiorach, czerwone dopiero 1 listopada. Wina czerwone muszą mieć co najmniej 12 proc. alkoholu.
Wprowadzenie DAC nie zmienia statusu Rubin Carnuntum. W 1992 r. 25 producentów w regionie zdecydowało się stworzyć tę wspólną markę promującą najbardziej popularne lokalne wino. Przypomnijmy, Rubin to zweigelt o zawartości alkoholu co najmniej 12,5 proc. i typowym, weryfikowanym co roku przez specjalną komisję charakterze.

Wachau DAC

Najbardziej znany austriacki region winiarski stał się właśnie oficjalną apelacją, DAC. Kończy to wieloletnie dyskusje na temat przystąpienia naddunajskich winiarzy do państwowego systemu funkcjonującego już od 18 lat.
Ten krok umacnia też samą klasyfikację.
Zgodnie z nowym prawem, w DAC Wachau będą mogły powstawać wina na trzech poziomach piramidy jakościowej: regionalne (gebietsweine), gminne (ortsweine) i z pojedynczych winnic (riedenweine). Wina regionalne będzie można tłoczyć jako odmianowe lub cuvée z szerokiej gamy szczepów: grüner veltliner, riesling, weissburgunder (pinot blanc), grauburgunder (pinot gris), chardonnay, neuburger, muskateller, sauvignon blanc, traminer, frühroter veltliner, müller thurgau, muskat ottonel, roter veltliner, blauer burgunder, st. laurent i zweigelt oraz z mieszanych winnic, czyli Gemischter Satz.
Ortsweine będą nosiły na etykiecie nazwy poszczególnych gmin; te wyłącznie jednoodmianowe wina można będzie robić z: grüner veltlinera, rieslinga, weissburgundera, grauburgundera, chardonnay, neuburgera, muskatellera, sauvignon blanc i traminera.
Riedenweine będą powstawały z jedynie dwóch najbardziej klasycznych odmian z Wachau: grüner vetlinera i rieslinga. Na ich etykietach znajdziecie nazwę jednej ze 157 winnic o precyzyjnie wytyczonych granicach (ried). Tych win nie będzie można szaptalizować.
Grona na wszystkie wina DAC Wachau będą musiały być zbierane ręcznie, a proces winifikacji i butelkowania powinien być przeprowadzony w granicach apelacji lub, w ściśle określonych przypadkach, w sąsiednich Kremstal i Traisental.


Brak produktów do wyświetlenia w tej kategorii.Najnowsze

JD Sacra Grande Reserve 2021

JD Sacra Grande Reserve 2021

Wino czerwone wytrawne. Barwa: głęboko rubinowo-granatowaKultowe wino z oferty rodzin..

169.00 zł Bez podatku: 137.40 zł

JD Sacra 2019

JD Sacra 2019

Wino czerwone wytrawne. Barwa: głęboko rubinowo-granatowaKultowe wino z oferty rodzin..

135.00 zł Bez podatku: 109.76 zł

MI St.Laurent Herschaftswald 2022 - HORECA cena po zalogowaniu

MI St.Laurent Herschaftswald 2022 - HORECA cena po zalogowaniu

Wino czerwone wytrawne.Barwa: ciemna czerwieńW nosie typowe dla szczepu aromaty, mieszanka jagód, tr..

999.00 zł Bez podatku: 812.20 zł

MI Cuvée 2023

MI Cuvée 2023

Wino białe wytrawneBarwa: słomiano-zółta lekkie, wytrawne, bezpretensjonalne wino do picia solo..

55.00 zł Bez podatku: 44.72 zł

MI Chardonnay classic 2023

MI Chardonnay classic 2023

Wino białe wytrawne. Barwa: Jasno słomkowożółta ze srebrnymi refleksami. Delikatnie świeża grus..

55.00 zł Bez podatku: 44.72 zł

PU Ried Hinters Kirchl Riesling Reserve 2021

PU Ried Hinters Kirchl Riesling Reserve 2021

Wino białe wytrawne. Barwa: żółta z zielonymi refleksami.W nosie świeże skórki pomarańczy,..

99.00 zł Bez podatku: 80.49 zł

PU Grüner Veltliner Ried Oberfeld Alte Reben 1ÖTW Kremstal DAC Reserve 2022

PU Grüner Veltliner Ried Oberfeld Alte Reben 1ÖTW Kremstal DAC Reserve 2022

Wino białe wytrawne. Barwa: słomiana z zielonymi refleksami.W nosie delikatna ziołowe przy..

99.00 zł Bez podatku: 80.49 zł

PU Grüner Veltliner Gottschelle 1ÖTW Kremstal DAC Reserve 2022

PU Grüner Veltliner Gottschelle 1ÖTW Kremstal DAC Reserve 2022

Wino białe wytrawne. Barwa: słomiana z zielonymi refleksami.W nosie delikatny aromat śwież..

89.00 zł Bez podatku: 72.36 zł

Bestsellery

WiK Zestaw upominkowy

WiK Zestaw upominkowy

Wspaniały prezent dla miłośnika wina...

73.70 zł Bez podatku: 59.92 zł

EC Grüner Veltliner Landwein 1l

EC Grüner Veltliner Landwein 1l

Wino białe wytrawne stołowe. Barwa: jasno zielono-żółta.W nosie żywe aromaty cytrusów i le..

44.00 zł Bez podatku: 35.77 zł

Ekologiczne pudełko stożkowe na wino

Ekologiczne pudełko stożkowe na wino

Ekologiczne pudełko na 1 wino. Wymiary: 9x9x40 cm. Nadaje się szczególnie na butelki typu "flet" o w..

9.00 zł Bez podatku: 7.32 złPromocje

HG Cuvée Coloredo 2021

HG Cuvée Coloredo 2021

Wino czerwone wytrawne.Barwa: czerwono-wiśniowa.W nosie czarujący aromat jagód, dojrzałej śliwki i c..

85.00 zł 95.00 zł Najniższa cena z 30 dni: 85.00 zł Bez podatku: 69.11 zł