Kategorie
Promocje

Rosalia DAC

Dawny obszar uprawy wina "Rosalia" na południe od Gór Litawskich stał się kolejnym austriackim regionem uprawy winorośli DAC. Na 297 hektarach winnic w administracyjmym obszarze miasta Mattersburg pojawiają się typowe dla regionu "Rosalia DAC" i "Rosalia DAC Reserve", czerwone wina oraz niezależne wina różowe pod nazwą "Rosalia DAC Rosé".
Typowe odmiany winorośli Blaufränkisch i Zweigelt mogą być poddawane winifikacji w różnych typach Rosalia DAC z mocą wsteczną od rocznika 2017 w oparciu o podpisane rozporządzenie DAC, pod warunkiem, że wina mają stężenie alkoholu co najmniej 12% obj. i resztkowa zawartość cukru najwyżej 4 g / l. Dojrzewanie musi być przeprowadzone w stalowym zbiorniku lub drewnianej beczce, wina powinny mieć złożony i typowy regionalny bukiet oraz finezję, owocowy i pikantny smak.
Tylko w Rosalia DAC Reserve dopuszczalne jest wskazanie konkretnego siedliska na etykiecie. W odniesieniu do zawartości alkoholu obowiązują ogólne przepisy ustawowe dla terminu "Reserve", tj. musi wynosić co najmniej 13% obj. odpowiednio.

Drugą kategorią regulacji jest Rosalia DAC Rosé. Musi być poddana winifikacji z jednej lub więcej czerwonych odmian winorośli wysokiej jakości. Wskazanie odmiany winorośli na etykiecie jest niedozwolone, ale możliwe jest podanie nazwy siedliska. Wino musi być wytrawne istarzone w stalowych zbiornikach lub drewnianych beczkach. Rosalia DAC Rosé charakteryzuje się bukietem czerwonych jagód i świeżym, owocowym i pikantnym smakiem.

Obszar uprawy winorośli Rosalia zawdzięcza nazwę Rosaliengebirge, która wznosi się na granicy Dolnej Austrii  i Burgenlandu do 750 m. Ze względu na wpływ klimatu panońskiego w połączeniu z żyzną brunatną ilessową glebą Rosalia jest predestynowana do uprawy Blaufränkischa i Zweigelta.

Sklep na bazie OpenCart
Winoikieliszki.pl © 2019