Kategorie
Promocje
HS Cuvee Imposant 2015
56.00 zł 49.00 zł
o 13% taniej!

Niederösterreich (Dolna Austria)

Niederösterreich (Dolna Austria)

Dolna Austria jest największym w Austrii obszarem produkcji win jakościowych. Wiąże się duży wybór różnych rodzajów stylów wina tworzonych zarówno z międzynarodowych jak i rodzimych odmian winogron.  Dominuje Grüner Veltliner obejmujący 44% upraw. Wyróżnia się osiem wydzielonych regionów uprawy winorośli, rozciągających się od Wachau na zachodzie do Carnuntum na wschodzie. Można je ulokować w trzech głównych strefach klimatycznych: Weinviertel na północy regionu wzdłuż Dunaju, sąsiadujących z nim dolin na zachód od Wiednia i cieplejszego regionu Panonii w południowo-wschodniej części kraju.

Rozległy obszar Weinviertel trafił na czołówki gazet w 2003 roku, po tym region postanowił  umieścić na etykietach Grüner Veltlinera termin Weinviertel. Od tego czasu nazwa Weinviertel DAC na etykiecie gwarantuje  pieprzny, świeży – regionalny styl Veltlinera. 

Wzdłuż Dunaju od Melk od strony zachodniej do Klosterneuburg na wschodzie,  położone  są malownicze miejscowości, kórych nazwy powodują przyśpieszone bicie serca każdego miłośnika wina – Spitz, Weissenkirchen, Dürstein, Oberloiben czy wreszcie  Krems.  To tereny to region Wachau, gdzie  produkuje się monumentalne Grüner Veltlinery i Rieslingi.  Pobliskie Kremstal i Kamptal przez dekady pozostawały w cieniu swego wielkiego sąsiada, regionu Wachau, ale w ostatnich latach pojawiły się tu jednak prawdziwe winiarskie perełki.  Pod etykietą Kremstal DAC, Kamptal  DAC i Traisental DAC produkuje się charakterystyczne dla tych siedlisk wina o mineralnym akcencie, szczególnie wyraźnym w regionie Heiligenstein (Kamptal)  o glebie wulkanicznego pochodzenia.  W regionie Wagram obok Grüner Veltlinera  kolejnym regionalnym atutem stała się inna endemiczna lokalna odmiana Roter Veltliner. Świetnie udają się także w winnicach Dolnej Austrii Weissburgunder (Pinot Blanc), Chardonnay czy także endemiczny Neuburger. W tym regionie produkuje się także niezłe wina czerwone.

Nazwa Panonia  odnosi się do regionu położonego na południe i na wschód od Wiednia i jest miejscem  pochodzenia dla niektórych z najbardziej ekscytujących i wybitnych austriackich win czerwonych.  Zweigelt i Blaufränkisch świetnie się czują w Carnuntum, a St Laurent jest specjalnością w Thermenregion. W ofercie tego regionu jest znacznie więcej ciekawych win, z regionalnych Zierfandlerem  i Rotgipflerem  uprawianym wokół miejscowości Gumpoldskirchen. 

Sklep na bazie OpenCart
Winoikieliszki.pl © 2018